Сутринта станах в 4 часа, за да изпратя сестра ми на летището. Беше дошла за около месец и днес си се връща в Бремен, сещате се – онзи немски град с бременските музиканти, дето са животни и се катерят едно върху друго. Няма какво да обяснявам, ясно, че ситуацията беше тегава – на нас ни е мъчно, на нея й е мъчно, познат сценарий. Обаче за друго ще говоря сега. Не знам колко от вас са летяли със самолет и колко от тези, които са летяли, са се качили на него от първи терминал. Там пътниците влизат в отделена с лента част, където чекират багажа си, тоест, не можеш да си чекираш куфара, сака, чантата или там с каквото пътуваш и да се върнеш – трябва да преминеш направо към проверката и от там – директно към самолета. Така протяжните сбогувания се режат наполовина, ако не и на повече, защото на никой не му се става в 2, вместо в 4, за да може да реве на летището с два часа повече.

Като пристигнахме на терминала, сестра ми направо се сбогува и премина през лентата. Ама толкова бързо се разви ситуацията, че нямаше време една сълза да пуснеш. Ние с майка ми и баща ми естествено се присъединихме към тълпата, бореща се за първия ред зад лентата, за да можем да съпроводим сис поне с поглед. И тогава, точно между възмущението ми от огромния двуметров гръб, който се намърда пред мен и това от мляскащата уста, която ме блокира отзад, за да може да ми „пее” на ушенце, „намалих” умишлено звука, приеман от ушните ми канали. Не знам дали сте пробвали и дали го можете, но аз, при желание, мога да притъпя околния звук до степен, в която го чувам като с потопена във водата глава – един мек, заглушен и леко фонов. В такива случаи имам чувството, че се изолирам напълно от ситуацията и обстановката, в която се намирам и гледам и слушам всичко някакси отстрани, като „наблюдател на спътника”, както казва баща ми.
Та, така направих и тази сутрин, приглуших звука, който приемам и превърнах шума във фонов. Чуваше се нещо като кошер, както на всяко шумно място, където някои от хората не са запознати с приемливите децибели за обществено място и викат, плачат, смеят се(тук се причислявам и аз, с моите си децибели на смеха), грухтят, мляскат, цвъркат и издават какви ли не още звуци, не всички от които чак толкова характерно човешки. Интересното във фоновия шум е, че винаги в него се открояват някакви разговори, отделни фрази или думи, които съзнанието явно си избира на произволен принцип. Днес, както си седях и се опитвах да наблюдавам напредъка на сестра ми в опашката за чекиране, до съзнанието ми достигна гласа на една жена, която изпращаше младо момиче и очевидно й беше за първи или поне някои от първите пъти, когато все още се пожелават безумни неща и се обсъждат още по-безумни теми, определено неподходящи за летище. „Хайде, миличка, и гледайте да се разбирате с Иво…”(странно съвпадение на имената с това на зет ми, може би затова слуха ми се беше спрял на този разговор…). Тук момичето се усмихва с онази разбираща тревогите на роднините (най-вече на майките) усмивка и казва: „Да, да, не се притеснявайте…”, мислейки си какво значи точно „да гледаш да се разбираш” с някого – или се разбирате, или не, но знаеш, че ако започнеш тази тема, ще изпуснеш и този, и следващия полет за…за където там летиш. „И дано си намерите работа – и ти, и той…”, „Да, не се безпокойте, всичко ще потръгне…”. И колкото и банален да беше този разговор, и колкото и обичайни да бяха тревогите и на двете, и колкото и да съм сигурна, че момичето спестяваше повечето спънки, с които се сблъскват тя и Иво, все пак някаква тягостност ме обзе. Предпочитам да съм от посрещащите групи, отколкото от изпращащите. Защото колкото на изпращащите им е тегаво, два пъти повече им е на заминаващите – на онези заминаващи, които отиват в непознатото да търсят успех, кариера, по-добър живот, по-блестящо бъдеще или просто изход от ситуацията, в която се намират. Естествено ще кажете „Абе, чакай, бе, никой не ги кара да ходят там, те са си поискали”, нали? Знам, защото и аз така говорех, докато не заминаха сестра ми и Иво, зет ми, не онзи другият. Когато си вътре в ситуацията, когато познаваш хората и преживяваш всичко, заедно с тях, макар и не по същия начин, започваш да гледаш малко по-различно на нещата…малко, за да не кажа много.
Огледах се и видях момче, което изпращаше приятелката си и я прегръщаше сякаш няма да я види повече, майки, изпращащи студенти, работещи или безработни „деца”, жени, изпращащи мъжете си. И се сетих за картината точно един месец по-рано, когато, в малко по-ранен вечерен час, бяхме с баща ми на втори терминал, този път от посрещачите. Наоколо имаше само превъзбудени лица, усмихващи се, непрекъснато звънящи по телефоните и питащи „Кацна ли? Аааа, добре, аз съм отпред, чакам те!”. Мъже с цветя и без цветя, жени, наконтили се, за да изглеждат добре, когато за пръв път от много време ги види половинката, момиченца с кученца, придружени от бащите си. И там борбата беше за първия ред зад лентата, но всеки път когато вратата откъм лентите с багажите се отвореше, се отваряха и очите по-широко, за да не изпуснат познатото лице. И когато го видеха, светваха, заискряваха, зъбите се оголваха в щастлива усмивка, краката тичаха до края на лентата, а ръцете се протягаха до невъзможното, за да обгърнат врата или раменете, които са им липсвали толкова много време.
Да, определено предпочитам да съм от посрещачите…
yeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
ХаресвамХаресвам
Ей, много мъчно ми стана…. Може ли точно преди заминаването ми такива стаии да пишеш, дай малко по-весело, не си мисли, че не чета…. 😀
Между другото, онези реплики на майката („Хайде, миличка, и гледайте да се разбирате с Иво…“) всъщност ми изглеждат много мили. Предполагам, че ако моята майка ми ги беше казала щях да й се издразня или да й се сопна, но сега като ги прочетох и ми се сториха страшно нежни и закрилящи…. думи на майка 🙂 Сигурно ако седиш дълго време на летището ще имаш много материал за писане :))
ХаресвамХаресвам
не е лошо да драснеш и нещо за заминаващите …. като начало , че губят една родина и печелят две чужбини…
ХаресвамХаресвам